а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прегласа

прегласаат
Вид збор: Глагол, свршен
Гласа повторно.
Англиски: re-vote
Изведенки
1. прегласува несв.
прегласуваат
2. прегласување ср.
мн. прегласувања
Пример: Повеќемесечно прегласување по жалбите на партиите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи