а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прегладни

прегладнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане многу гладен.
Англиски: starve Албански: untësohet
Примери:
Децата прегладнеа од многу играње.
2. Изгуби апетит од голем глад.
Албански: humb apetit nga uria
Примери:
Прегладнев и веќе не ми се јаде.
Изведенки
1. прегладнува несв.
прегладнуваат
2. прегладнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи