а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превтаса

превтасаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Престигне, надмине некого во нешто.
Англиски: overtake Албански: kaloj, tejkaloj
Примери:
Тој го превтаса брата си во растот.
Тој ги превтаса своите другари.
2. Стигне, постигне се да заврши, да направи.
Англиски: accomplish Албански: arrij, mbrrij
Примери:
Има многу работа, не можеме да превтасаме довечер.
3. Дојде во определена состојба на надминат степен.
Англиски: ripen Албански: piqet, bëhet
Примери:
Јаболката стасаа и превтасаа, ама нема кој да ги збере.
Лебот превтаса, треба да се рзамеси.
Изведенки
1. превтасува несв.
превтасуваат
2. превтасување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи