а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превртлив

превртливи
Вид збор: Придавка
Што е непостојан, недоверлив, лажлив.
Англиски: unstable
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој има превртлив карактер.
Ја сметам за нечесна и превртлива жена.
Изведенки
превртливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи