а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превртливец

мн. превртливци
Вид збор: Именка, машки род
Превртлив човек.
Англиски: turncoat
Примери:
Партијата се наполни со превртливци.
Изведенки
превртливка ж.
мн. превртливки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи