а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преврска

мн. преврски
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9727
1. завој
Англиски: bandage Албански: fashë
Употреба: Медицина
2. Преврзување, превивање рана.
Англиски: bandage Албански: fashatim, lidhje
Употреба: Медицина
Примери:
Треба да се направи нова преврска на раната.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК