а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преврие

превријат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Зовире повеќе отколку што треба; истече, испари вриејќи.
Англиски: boil Албански: ziej, vloj
Примери:
Млекото преврило.
2. Заврши процес на вриење, на ферментација.
Англиски: ferment Албански: fermentoj
Примери:
Комињето преври.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи