а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превратнички

превратничка
Вид збор: Придавка
Што се однесува на преврат или превратник.
Англиски: subversive
Примери:
Превратничка организација.
Превратничка реакција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи