а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превие

превијат, превиј, превијте; превив, превија; превил; (ќе) превиев, (ќе) превиеја, (ќе) превиел; превиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41043
1. Повие, преповие, смени пелени.
Англиски: wrap Албански: ambalazhoj
Примери:
Мајкатa го превие бебето пред спиење.
2. Изврши преврска, преврзе рана некому.
Англиски: bandage Албански: fashë
Употреба: Медицина
Примери:
Сестрата го преви болниот.
Тој му ја преви ногата на детето.
3. Вие, свитка дел од телото.
Англиски: crease Албански: rudhë
Примери:
Играјќи си, девојчето ја преви раката.
Го превил момчето во половината и го кутнал.
4. свие, свитка, превитка
Англиски: bend Албански: kërrusem
Примери:
Јаболкницата ги преви своите гранки.
5. (се преви) Се свие, се наведне (од болка, удар, тежина).
Англиски: bend Албански: kërrusem
Примери:
Таа се преви од силната болка во стомакот.
Изведенки
1. превива несв.
(се) превиваат
2. превивање ср.
мн. превивања
Пример: болни превивања