а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превее

превеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извее одново, повторно.
Албански: shoshit, hedh përsëri
Примери:
Го превеаја житото да не остане ни зрно плевел.
2. За ветар, за снег - престане да вее.
Албански: ndal të rresh, të fryj
Примери:
Снегот вееше, вееше и на крајот превеа.
Силниот ветар постепено се смири, превеа.
Изведенки
1. превева несв.
превеваат
2. превевање ср.
глаг. им.
3. превејува несв.
превејуваат
4. превејување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи