а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преанализира

преанализираат; преанализирал; преанализирајќи
Вид збор: Глагол, свршен
Анализира повторно, уште еднаш.
Англиски: re-analyze
Примери:
Ја преанализира својата постапка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК