а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пргав

пргави
Вид збор: Придавка
1. Што е многу брз, подвижен, темпераментен.
Англиски: ardent
Примери:
Пргаво дете.
2. Што е многу вешт во работата, што е многу вреден, работлив.
Англиски: diligent
Примери:
Пргава девојка.
Изведенки
1. пргаво прил.
2. пргавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи