а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

првут

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Изумрени клетки во вид на мали лушпи што се одделуваат од кожата на главата.
Англиски: dandruff
Употреба: Медицина
Примери:
Шампон против првут.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи