а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

првпат

Вид збор: Прилог
Прв пат, момент, почеток на нешто што не е претходно доживеано, искусено, што не се случило, што не се појавило до тој момент.
Англиски: first-time
Примери:
Првпат слушам за ова.
Првпат бев во странство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи