а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

првосвештенство

Вид збор: Именка, среден род
1. Сталеж, клер на првосвештеници.
Употреба: Религија
Примери:
Римското првосвештенство било против браќата Кирил и Методиј.
2. Титула на првосвештеник при обраќање или при споменување.
Употреба: Религија
Примери:
Ваше првосвештенство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи