а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

првосвештеник

мн првосвештеници
Вид збор: Именка, машки род
1. Врховен свештеник кај старите Евреи.
Англиски: high priest Албански: kryeprift
Употреба: Историја , Религија
2. Духовно лице, свештеник со највисок чин.
Албански: kryeprift
Употреба: Црковен термин
Примери:
Го подготвуваа за првосвештеник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи