а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

првороден

првородениот
Вид збор: Придавка
Што е роден прв, пред другите деца во семејството.
Англиски: firstborn, primogeniture
Примери:
првороден син
Изведенки
првороденица ж.
мн. првороденици
FlexiMac
 менување на македонски глаголи