а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прворангиран

прворангираниот
Вид збор: Придавка
Што стои на прво место, што е рангиран како прв.
Англиски: top ranked
Примери:
прворангирана земја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи