а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прајазик

мн. прајазици
Вид збор: Именка, машки род
Прастар јазик, заеднички за група сродни јазици и теориски установен врз основа на споредување меѓу тие јазици.
Англиски: protolanguage
Употреба: Лингвистика
Примери:
индоевропски прајазик
FlexiMac
 менување на македонски глаголи