а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прапричина

мн. прапричини
Вид збор: Именка, женски род
Прва, првобитна, основна причина.
Англиски: primary reason
Примери:
Ја барал прапричината на овие појави.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи