а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прапорец

мн. прапорци
Вид збор: Именка, машки род
Празна метална топка со мало метално топче во внатрешноста кое тропа при тресење; затворено звонче.
Англиски: bell
Примери:
Од далеку се слушаа прапорците на коњите.
Изведенки
прапорче ср.
мн. прапорчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи