а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

праотец

мн. праотци
Вид збор: Именка, машки род
Далечен, најстар предок, од кој потекнува еден род, сој.
Англиски: ancestor
Примери:
По толку години, тој се врати во земјата на своите праотци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи