а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

праоснова

мн. праоснови
Вид збор: Именка, женски род
Прва, првобитна основа, суштина на нешто.
Англиски: prime reason
Примери:
Се трудеше да ја најде праосновата на животот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи