а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

праобразец

мн. праобрасци
Вид збор: Именка, машки род
Прв, првобитен образец.
Англиски: archetype
Примери:
Ракописот претставува праобразец во словенската книжевност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи