а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пранга

мн. пранги
Вид збор: Именка, женски род
1. оков
Англиски: cuff Албански: pranga
Примери:
Фатените бунтовници ги оковаа во пранги.
Го водеа низ градот со пранги на нозете.
2. Силна зависност, потчинетост, безизлезност.
Англиски: dependency Албански: varësi
Примери:
Народот не можеше да се ослободи од прангите на тешкото ропство.
Тој се најде во прангите на смртта.
Изведенки
прангија ж.
мн. прангии
FlexiMac
 менување на македонски глаголи