а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прамајка

Види и: мајка (ж.)
мн. прамајки
Вид збор: Именка, женски род
Најстара жена од која започнува родот.
Примери:
Нашата библиска прамајка е Ева.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи