а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

праматерија

мн. праматерии
Вид збор: Именка, женски род
Првобитна материја од која настанале сите тела во природата.
Англиски: ylem
Употреба: Физика
Примери:
Материјали што го содржат чувството за праматерија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи