а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

праматар

мн. параматари
Вид збор: Именка, машки род
1. Трговец што продава ситни галантериски работи (срма, конец).
Англиски: peddler
Примери:
Прошета кај сите праматари барајќи златна срма.
2. Трговец со ткаенини.
Англиски: chandler
Употреба: Архаизам
Примери:
единствен праматар во селото
Изведенки
праматарче ср.
мн. праматарчиња
хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи