а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

практичен

практични
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на практика.
Англиски: practical Албански: praktik
Примери:
практичен живот
практична работа
практично значење
2. Што се однесува на примена во практиката на определена наука или систем од знаења.
Англиски: practical Албански: praktik
Употреба: Образование
Примери:
практична физика
3. Што има практика, искуство во нешто.
Англиски: experienced Албански: praktik
Примери:
практичен човек
4. Што е згоден за употреба.
Англиски: practical Албански: praktik
Примери:
практична алатка
практични методи
Изведенки
1. практично прил.
Пример: На оваа работа јас гледам практично.
2. практичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи