а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

практичар

мн. практичари
Вид збор: Именка, машки род
Лице со големо искуство, тој што практично добро ја владее својата работа.
Англиски: practical man
Примери:
Во науката потребни се теоретичари и практичари.
Изведенки
практичарка ж.
мн. практичарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи