а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

практикум

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вежби по некој учебен предмет, обично на високите школи, на практична примена на теориските знаења.
Англиски: practical training
Употреба: Образование
Примери:
практикум по хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи