а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

практикант

мн. практиканти
Вид збор: Именка, машки род
Тој што вежба, што поминува низ практика.
Англиски: trainee
Употреба: Образование
Примери:
Тој е практикант и не може да потпишува документи.
Изведенки
1. практикантка ж.
мн. практикантки
2. практикантски прид.
практикантскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи