а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

праисторија

(едн.) праисторијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15149
Период од развојот на човештвото за кој нема никакви пишани документи; време пред појавата на пишаните споменици.
Англиски: primeval history
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи