а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

празно

Вид збор: Прилог
1. За празен простор без луѓе или предмети, во кој нема никој или ништо.
Англиски: empty
Примери:
Во дворот беше празно.
2. безизразно, тапо
Англиски: dull
Употреба: Преносно значење
Примери:
Гледаше празно во неа.
3. осамено, тажно
Англиски: lonesome
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му беше празно во душата.
Изрази
Во празно - залудно, напразно.
Изведенки
празно ср.
(едн.)
празнина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи