а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

празнотија

мн. празнотии
Вид збор: Именка, женски род
1. празно, пусто место
Англиски: emptiness
Примери:
Покажа на купот урнатини и на празнотијата.
2. нејасност
Англиски: emptiness
Примери:
Излогот на прв поглед изгледа убаво, но само по неколку минути ја согледувате неговата празнотија, мртвило, нефункционалност и малограѓанска претенциозност.
Стоеше пред портата со матни очи и празнотија во главата.
3. неработење, досада
Англиски: idleness
Примери:
Годините му минуваа во празнотија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи