а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

празноглав

празноглавиот
Вид збор: Придавка
Што е глупав, умствено ограничен.
Англиски: brainless
Примери:
празноглава жена
Изведенки
1. празноглавост ж.
2. празноглавец м.
мн. празноглавци
FlexiMac
 менување на македонски глаголи