а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

празноверие

мн. празноверија
Вид збор: Именка, среден род
Верување во натприродни сили и во нивната моќ.
Англиски: superstition
Примери:
Не можеше да разликува што е вистина, а што празноверие.
Изведенки
празноверје ср.
мн. празноверја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи