а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

празноверец

мн. празноверци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што верува во празноверие, празноверен човек.
Примери:
Сите од фамилијата беа празноверци.
Изведенки
празноверка ж.
мн. празноверки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи