а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

празноверен

празноверни
Вид збор: Придавка
1. Што верува во натприродни сили.
Англиски: superstitious
Примери:
Празноверни луѓе.
2. Што е резултат на празноверие; се занова на празноверие.
Англиски: superstitious
Примери:
Празноверни обичаи.
Празноверен страв.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи