а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

празнинка

мн. празнинки
Вид збор: Именка, женски род
празнина
Англиски: gap
Употреба: Деминутив
Примери:
Тој забележал некаква нова празнинка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи