а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

празнина

мн. празнини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1702
1. Празен простор.
Англиски: gap Албански: shprastirë
Примери:
Меѓу куќите се наоѓаше една голема празнина.
2. пропуст, недостаток, грешка
Англиски: loophole Албански: lëshim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговото образложение беше полно со празнини.
3. Отсуство на волја, немање желба.
Англиски: void Албански: zbrastirë, munges vullneti
Примери:
Ми остана празнина во душата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК