а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

праживотно

мн. праживотни
Вид збор: Именка, среден род
(обично во едн.) Едноќелијско живо суштество што може да се види само под микроскоп.
Латински: Protozoa Англиски: protozoa
Употреба: Биологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи