а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прадедовина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Имот што е наследен од прадедо, што се предава од поколение на поколение.
Англиски: heritage Албански: trashëgim stërgjyshor
Примери:
Нивите беа прадедовина и не сакаше да ги продава.
2. прататковина, прародина
Англиски: fatherland Албански: atëdhe
Изведенки
предедовина ж.
(едн.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи