а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прагматичар

мн. прагматичари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што бира практични, корисни решенија што даваат најдобар резултат, што водат кон поголем успех; прагматичен, практичен човек.
Англиски: pragmatist
FlexiMac
 менување на македонски глаголи