а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прагматизам

(едн.) прагматизмот
Вид збор: Именка, машки род
Филозофско утилитаристичко учење според кое вистина е само она што е успешно и корисно, што има практична вредност.
Англиски: pragmatism
Употреба: Филозофија
Примери:
Во песната се гледа постојаниот бунт против прагматизмот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи