а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

православие

(едн.) православието
Вид збор: Именка, среден род
Гранка на христијанството оформена како источно-христијанска црква.
Англиски: orthodoxy
Употреба: Религија
Изведенки
православје ср.
православјето
FlexiMac
 менување на македонски глаголи