а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

православец

мн. православци
Вид збор: Именка, машки род
Православен човек, припадник на православната христијанска вера.
Англиски: orthodox
Употреба: Религија
Примери:
Во земјата заедно живеат и православци и католици.
Изведенки
православка ж.
мн. православки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи