а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

праволиниски

праволинискиот
Вид збор: Придавка
1. Што се движи, се одвива по права линија.
Англиски: linear
2. Што е со прави линии.
Англиски: linear
Примери:
Праволиниска слика.
3. Што дејствува, се развива исто, на ист начин, што е постојан, непроменлив, изедначен.
Англиски: straight forward
Употреба: Преносно значење
Примери:
Дејството се одвива праволиниски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи