а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

правоверност

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Својство или состојба на тој што е правоверен.
Англиски: orthodoxy
Употреба: Религија
Примери:
Од ова зависи правоверноста на целата заедница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи