а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

правоверец

мн. правоверци
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што се придружува строго кон догмите на некоја вера, религија.
Англиски: believer Албански: besimtar
Употреба: Религија
Примери:
Уште од мал беше вистински правоверец.
2. Тој што припаѓа на вера за која смета дека е права, вистинска.
Англиски: orthodox Албански: besimtar
Употреба: Религија , Црковен термин
Примери:
Сите правоверници беа во црквата и се молеа.
Изведенки
1. правоверник м.
мн. правоверници
2. правоверка ж.
мн. правоверки
3. правоверница ж.
мн. правоверници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи